Ebben a leírásban házirend szerint telepített, magyar nyelvű Windows 7, illetőleg asztali környezettel használt Windows 8 operációs rendszerű (hordozható vagy helyhez kötött) irodai munkaállomást állítunk be a házirend szerinti //SOHO cloud// kiszolgálóként használt ownCloud szolgáltatásainak igénybe vételére. A leírásban nem foglalkozunk az ownCloud szempontjából backend szolgáltatások (levelezés, Samba fájlkiszolgálás, FTP, stb.) közvetlen (azaz nem az ownCloudon keresztüli) elérésének beállításával.
**Még ne vedd komolyan!**
===== Előfeltételek =====
Szükségesek:
* a felhasználó számára a házirend szerinti backend hozzáférések;
* a felhasználó számára a házirend szerint beállított ownCloud hozzáférés;
* adminisztrátori hozzáférés a beállítandó munkaállomáson;
* hordozható munkaállomás esetén //kötelezően//, helyhez kötött munkaállomás esetén //opcionálisan de ajánlottan// a házirend szerint telepített titkosított meghajtó (pl. TrueCrypt).
===== Teendők adminisztrátorként =====
A továbbiakhoz adminisztrátorként (rendszergazda jogkörű felhasználóként) lépjünk be a beállítandó munkaállomásra.
Az ownCloud fájlterületéhez //https WebDAV// szolgáltatáson keresztül férhetünk hozzá. Elvileg a Windows (7, 8) rendelkezik natív klienssel, ez azonban //https//-en keresztül nem működik (pontosabban nem érti a //Server Name Indication//-t, így csak az alapértelmezett virtualhosthoz hajlandó kapcsolódni). Ezért valamilyen segédprogramot kell használnunk. Használhatunk olyan klienst, amelyik a WebDAV tárterületet Windows meghajtóként csatolja fel (ez a felhasználó számára egyszerűbb), vagy olyan klienst, amelyik pl. FTP-hez hasonló hálózati helyként mutatja azt.
==== NetDrive telepítése ====
//Sajnos a NetDrive a https DAV fájlátvitelnél hibázik ezért jelenleg **nem használjuk!** Az alábbiak egyelőre figyelmen kívül hagyandóak!//
A távoli tárterületet helyi meghajtóként mutató segédprogram. //Opcionális telepítés//, mert sajnos csak otthoni használatra ingyenes! (**TODO:** teljesen ingyeneset keresni!)
[[http://www.netdrive.net/download.html|Töltsük le]] a legfrissebb verziót, és telepítsük:
* A célmappa legyen //C:\Program Files\Tools\NetDrive// (mást sajnos nem kérdez).
* Sajnos a telepítő a Start menü mappát az aktuális felhasználó profiljában hozza létre, ezt helyezzük át a közös Start menü (//C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start menu\Programs//) Eszközök mappájába.
* Az adminisztrátori fiókban a NetDrive-ot nem kell elindítani illetve beállítani.
==== Cyberduck telepítése ====
Távoli állománymegosztások kezelésére szolgáló alkalmazás. //Opcionális de ajánlott telepítés//, legális megoldás a NetDrive-ot nem használók számára.
[[http://cyberduck.ch/|Töltsük le]] a legfrissebb Windows telepítőt és indítsuk el:
* Ne telepítsük az //Apple Bonjour//-t, a telepítés helye legyen //C:\Program Files\Tools\Cyberduck// (mást sajnos nem kérdez).
* Első indításkor az összes, szolgálatkészen berakott gyors kapcsolatot érdemes törölni (CTRL-A, jobklikk, Könyvjelző törlése), egyéb beállítások **TODO!**.
* A létrehozott desktop ikont //opcionálisan// törölhetjük, a közös Start menüben (//C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start menu\Programs//) a program mappáját helyezzük át az Eszközök mappába.
* Gyorsteszt: **TODO!**
==== ownCloud kliens telepítése ====
Az ownCloud fájlszinkronizáló szolgáltatásához annak saját, ingyenes kliensprogramjával férhetünk hozzá. //Opcionális de ajánlott telepítés//, a fájlszinkronizálást ténylegesen használók számára szükséges.
[[http://owncloud.org/sync-clients/|Töltsük le]] a legfrissebb kliensprogramot és telepítsük:
* A felajánlott komponensek jók, a célmappa legyen //C:\Program Files\Tools\ownCloud// (mást sajnos nem kérdez). A telepítés után a klienst ne engedjük elindulni!
* Sajnos a telepítő az asztali parancsikont az aktuális felhasználónál hozza létre, ezt mozgassuk át a közös asztalra.
* Az adminisztrátori fiókban az ownCloud klienst nem kell elindítani illetve beállítani.
==== Outlook connector telepítése ====
Csak akkor szükséges, ha a felhasználó naptárát és címjegyzékét a Microsoft Outlook kliensprogrammal használja.
**TODO!**
===== Teendők korlátozott felhasználóként =====
Kérjük meg a felhasználót, hogy lépjen be a beállítandó munkaállomásra a saját nevében, és ha használ titkosított meghajtót, azt csatolja fel. Hordozható munkaállomás esetén mindenképpen követeljük meg a titkosított meghajtó vagy valamilyen jelszó menedzser (//middleware//) használatát, mert a használt kliensprogramok megjegyzik és visszafejthetően tartalmazzák a felhasználó ownCloud jelszavát, így azzal vissza lehet élni, ha a gépet ellopják, és a kliensprogramok konfigurációs állományai titkosítatlan meghajtón vannak.
Tekintettel arra, hogy a felhasználó ownCloud jelszavát számos helyen meg kell adni, érdemes az induló (random) jelszót itt és most megváltoztattatni a felhasználóval egy általa megjegyezhető jelszóra. Ezután, a felhasználó alapértelmezett böngészőjét használva végezzük el az ownCloud webfelületének beállításait a felhasználó számára. Ennek során (és a továbbiakban is) a jelszót lehetőleg mindig a felhasználó adja meg, azt nekünk nem kell (nem kívánatos) tudnunk.
==== WebDAV fájlelérés beállítása ====
=== NetDrive beállítása ===
//Sajnos a NetDrive a https DAV fájlátvitelnél hibázik ezért jelenleg **nem használjuk!** Az alábbiak egyelőre figyelmen kívül hagyandóak!//
Az asztali parancsikonnal indítsuk el a NetDrive-ot! A tálca testreszabásánál állítsuk be, hogy a //tray icon// mindig látsszék.
* //Option//, //Automatically run...// pipát vegyük ki, //OK//.
* Az alapértelmezett nyilvános hozzáféréseket érdemes törölnünk, így a //Site// lista kiürül.
* //New site//, adjunk jellemző nevet, //Server type// legyen WebDAV, //Site IP or URL// legyen //FULLY.QUALIFIED.HOSTNAME/remote.php/webdav//, a port legyen 443, a drive legyen pl. //H://, adjuk meg és jegyeztessük meg a felhasználó ownCloud belépési adatait, az //Automatic login when NetDrive starts// legyen bepipálva.
* //Advanced//, //Encoding// legyen //UTF-8//, //Use https// legyen bepipálva(!), //OK//, //Save//.
* //Connect//, fogadjuk el a tanusítványt, ezután a megadott meghajtó csatolódik és tallózható.
* //Disconnect// (a meghajtó leválik), //Quit//, //tray icon// jobbklikk, //Exit//.
* Az asztali parancsikonnal indítsuk el újra a NetDrive-ot - a megadott meghajtónak kérdés nélkül csatolódnia kell. Sikeres teszt esetén a fenti parancsokkal állítsuk le a NetDrive-ot.
Ha a felhasználónak van titkosított meghajtója, helyezzük át a NetDrive felhasználói beállításait ide! Pl. ha a felhasználó a //T:// TrueCrypt meghajtót használja, felhasználói profiljában az //AppData\Roaming\NetDrive// mappa tartalmát mozgassuk át a létrehozott //T:\Roaming\NetDrive// mappába:
AppData T:
\Roaming \Roaming
\NetDrive -------> \NetDrive
majd az áthelyezést kövessük parancssorból létrehozott //junction//-nel:
rmdir "%USERPROFILE%\AppData\Roaming\NetDrive"
mklink /j "%USERPROFILE%\AppData\Roaming\NetDrive" "T:\Roaming\NetDrive"
Ezután indítsuk el a NetDrive-ot, aminek változatlanul kell működnie, számára a fenti művelet transzparens.
=== Cyberduck beállítása ===
Indítsuk el a Start menüből vagy az asztali parancsikonnal (ha meghagytuk):
* **TODO!**.
==== Fájlszinkronizálás beállítása ====
//Átnézni, átírni: **TODO!**//
Az asztali parancsikonnal indítsuk el az ownCloud klienst! A tálca testreszabásánál állítsuk be, hogy a //tray icon// mindig látsszék.
* Az elinduló varázslóban a kiszolgáló címéhez a //FULLY.QUALIFIED.HOSTNAME// kerüljön, a biztonságos kapcsolat legyen bepipálva, adjuk meg és engedjük tárolni a felhasználó ownCloud belépési adatait. Ezután a kliens létrehozza a helyi (//%USERPROFILE%\ownCloud//) és távoli (//clientsync//) szinkronizációs mappákat, és (üres tartalommal) elindul a szinkron.
//Opcionálisan// érdemes lehetővé tenni, hogy a felhasználó a //%USERPROFILE%\ownCloud// mappában több kiszolgálót (esetleg több szinkronizációs mappát is) kezelhessen. Ehhez:
* A //tray icon//, jobbklikk, Állapot megnyitásával felhozható ablakban távolítsuk el a frissen beállított szinkronizációt;
* Az Intézőben hozzuk létre a //%USERPROFILE%\ownCloud\FULLY.QUALIFIED.HOSTNAME// mappát;
* a Szinkronizáció hozzáadása nyomógombbal újra adjuk hozzá a fenti szinkronizációt, de most úgy, hogy a helyi mappa a frissen létrehozott legyen, adjunk jellemző nevet és távoli mappának válasszuk az alapértelmezett //clientsync// mappát;
* Siker esetén a //tray icon//, Kilépés paranccsal állítsuk le a szinkronizálást és a klienst.
Ha a felhasználónak van titkosított meghajtója, helyezzük át az ownCloud felhasználói beállításait (csak a beállításokat, a helyi szinkronizációs mappa nélkül) ide! Pl. ha a felhasználó a //T:// TrueCrypt meghajtót használja, felhasználói profiljában az //AppData\Local\ownCloud// mappa tartalmát mozgassuk át a létrehozott //T:\Local\ownCloud// mappába:
AppData T:
\Local \Local
\ownCloud -------> \ownCloud
majd az áthelyezést kövessük parancssorból létrehozott //junction//-nel:
rmdir "%USERPROFILE%\AppData\Local\ownCloud"
mklink /j "%USERPROFILE%\AppData\Local\ownCloud" "T:\Local\ownCloud"
Ezután indítsuk el a szinkronizáló klienst, aminek változatlanul kell működnie, számára a fenti művelet transzparens.
==== Naptárak beállítása ====
A jelen leírásban egyetlen távoli naptárt, az ownCloud-beli saját naptárát állítjuk be a felhasználó számára. További (pl. csoport-) naptárak hasonló lépésekkel állíthatóak be.
=== Naptár beállítása Thunderbird használata esetén ===
A naptárak használatához a "hivatalos" [[https://addons.mozilla.org/hu/thunderbird/addon/lightning/|Mozilla Lightning]] kiegészítőt telepítjük.
* A Thunderbird menüjében Eszközök, Kiegészítők, kereső mezőben //lightning// keresés lefuttatása után telepítsük a kiegészítőt!
* Lépjünk be az ownCloud webfelületére és váltsunk a Naptár oldalra.
* A Thunderbirdben váltsunk át a Naptár lapra (CTRL-Shift-C), Fájl, Új, Naptár, a hálózaton; CalDAV formátum, a hely legyen //https://FULLY.QUALIFIED.HOSTNAME/remote.php/caldav/calendars/USERNAME/defaultcalendar// (ez az URL az ownCloud webfelületén a fogaskerékre, majd a //Default calendar//-ra kattintva onnan kimásolható); adjunk jellemző nevet, válasszunk megkülönböztető színt és (ha lehetséges) értesítési email címnek válasszuk ki a felhasználó ownCloud-ban regisztrált email címét. Adjuk meg, és a jelszókezelővel jegyeztessük is meg a felhasználó ownCloud belépési adatait.
* Gyorstesztként hozzunk létre ebben a naptárban egy teszt eseményt, majd a naptár nevén jobbklikk, Naptárak szinkronizálása funkcióval szinkronizáljuk azt az ownCloud szerverre. Ezután az ownCloud webfelületén ellenőrizzük, hogy az esemény ott megjelent-e. A webfelületen módosítsuk az eseményt, majd ismét szinkronizáljuk, és ellenőrizzük, hogy a módosítás megérkezett-e a Thunderbird naptárának felületére. Ha minden rendben van, a teszt eseményt törölhetjük.
* A Lightning alapértelmezetten 30 percenként szinkronizálja automatikusan a naptárakat. Ezt a gyakoriságot //opcionálisan// a naptár nevén jobbklikk, Tulajdonságok ablakban módosíthatjuk.
=== Naptár beállítása Microsoft Outlook használata esetén ===
**TODO!**
==== Címjegyzékek beállítása ====
A jelen leírásban két címjegyzéket állítunk be a felhasználó számára; az egyik az ownCloud-beli saját címjegyzéke, a másik egy feltételezett, csak olvashatóan megosztott közös címjegyzék.
=== Címjegyzék beállítása Thunderbird használata esetén ===
//Átnézni, átírni: **TODO!**//
A távoli címjegyékek használatához a [[http://www.sogo.nu/|SoGo]] projekthez tartozó, ingyenesen használható Inverse SoGo Connector kiegészítőt telepítjük.
* [[http://www.sogo.nu/files/downloads/extensions/|Töltsük le]] az általunk használt Thunderbirdnek megfelelő verziószámú SoGo Connectort, és a Thunderbirdben az Eszközök, Kiegészítők, fogaskerék menü, Kiegészítő telepítése fájlból menüponttal telepítsük!\\ //Jelenleg, sajnos, a hivatalos Connector a telepítés után, az első használatba vételkor hibára fut, mert a magyar fordítás nincs hozzáigazítva az új form mezőkhöz. Javított változat [[http://admin.wiki.kzoli.hu/download/SOGO|innen tölthető le]], amíg az eredetit ki nem javítják, jobb híján használjuk ezt.//
* Lépjünk be az ownCloud webfelületére, és váltsunk a címjegyzékre! Az itt található csoportneveket //opcionálisan// egyeztessük a Thunderbird Eszközök, Beállítások, SoGo lapján a //Contact categories// listában találhatóakkal - az angol neveket töröljük ki, helyettük írjuk be az ownCloud által használt magyar neveket, majd az 'OK' nyomógombbal mentsük el a változtatásokat.
* Regisztáljuk a saját ownCloud címjegyzéket (//Contacts//) a Thunderbird Címjegyzék, Fájl, Új, Távoli címjegyzék ablakában. A //Name// legyen valamilyen jellemző név, az URL legyen //https://FULLY.QUALIFIED.HOSTNAME/remote.php/carddav/addressbooks/USERNAME/contacts// (ezt a webfelületről a fogaskerék megnyomása után kimásolhatjuk), a //Read Only// ne legyen kipipálva. A létrehozott címjegyzék nevén jobbklikk, Synchronize, kérésre adjuk meg és jegyeztessük is meg a felhasználó ownCloud belépési adatait.
* Gyorstesztként hozzunk létre egy névjegyet ebben a címjegyzékben és a címjegyzék nevén jobbklikk, Synchronize után ellenőrizzük, hogy az a webfelületen is megjelenik. Módosítsuk a névjegyet a webfelületen és ellenőrizzük, hogy újraszinkronizálás után a módosítás a Thunderbird felületén is megtörténik. Siker esetén a teszt névjegyet törölhetjük.
* Regisztáljuk a közös ownCloud címjegyzéket a Thunderbird Címjegyzék, Fájl, Új, Remote Address Book ablakában. A //Name// legyen valamilyen jellemző név, az URL legyen //https://FULLY.QUALIFIED.HOSTNAME/remote.php/carddav/addressbooks/USERNAME/shared_by_OTHERNAME// (ezt a webfelületről a fogaskerék megnyomása után kimásolhatjuk), a //Read Only// NE legyen kipipálva (különben nem tudunk szinkronizálni - bug lehet). A létrehozott címjegyzék nevén jobbklikk, Synchronize; meg kell kapnunk a közös címeket.
=== Címjegyzék beállítása Outlook használata esetén ===
**TODO!**
===== Irodalom =====
A lap eredeti címe: „[[http://admin.wiki.kzoli.hu/index.php?title=OwnCloud_szolgáltatások_beállítása_(Windows_7,_8)&oldid=1916|http://admin.wiki.kzoli.hu/index.php?title=OwnCloud_szolgáltatások_beállítása_(Windows_7,_8)&oldid=1916]]”