Table of Contents

Ebben a leírásban házirend szerint telepített, magyar nyelvű Windows 7, illetőleg asztali környezettel használt Windows 8 operációs rendszerű (hordozható vagy helyhez kötött) irodai munkaállomást állítunk be a házirend szerinti SOHO cloud kiszolgálóként használt ownCloud szolgáltatásainak igénybe vételére. A leírásban nem foglalkozunk az ownCloud szempontjából backend szolgáltatások (levelezés, Samba fájlkiszolgálás, FTP, stb.) közvetlen (azaz nem az ownCloudon keresztüli) elérésének beállításával.

Még ne vedd komolyan!

Előfeltételek

Szükségesek:

Teendők adminisztrátorként

A továbbiakhoz adminisztrátorként (rendszergazda jogkörű felhasználóként) lépjünk be a beállítandó munkaállomásra.

Az ownCloud fájlterületéhez https WebDAV szolgáltatáson keresztül férhetünk hozzá. Elvileg a Windows (7, 8) rendelkezik natív klienssel, ez azonban https-en keresztül nem működik (pontosabban nem érti a Server Name Indication-t, így csak az alapértelmezett virtualhosthoz hajlandó kapcsolódni). Ezért valamilyen segédprogramot kell használnunk. Használhatunk olyan klienst, amelyik a WebDAV tárterületet Windows meghajtóként csatolja fel (ez a felhasználó számára egyszerűbb), vagy olyan klienst, amelyik pl. FTP-hez hasonló hálózati helyként mutatja azt.

NetDrive telepítése

Sajnos a NetDrive a https DAV fájlátvitelnél hibázik ezért jelenleg nem használjuk! Az alábbiak egyelőre figyelmen kívül hagyandóak!

A távoli tárterületet helyi meghajtóként mutató segédprogram. Opcionális telepítés, mert sajnos csak otthoni használatra ingyenes! (TODO: teljesen ingyeneset keresni!)

Töltsük le a legfrissebb verziót, és telepítsük:

Cyberduck telepítése

Távoli állománymegosztások kezelésére szolgáló alkalmazás. Opcionális de ajánlott telepítés, legális megoldás a NetDrive-ot nem használók számára.

Töltsük le a legfrissebb Windows telepítőt és indítsuk el:

ownCloud kliens telepítése

Az ownCloud fájlszinkronizáló szolgáltatásához annak saját, ingyenes kliensprogramjával férhetünk hozzá. Opcionális de ajánlott telepítés, a fájlszinkronizálást ténylegesen használók számára szükséges.

Töltsük le a legfrissebb kliensprogramot és telepítsük:

Outlook connector telepítése

Csak akkor szükséges, ha a felhasználó naptárát és címjegyzékét a Microsoft Outlook kliensprogrammal használja.

TODO!

Teendők korlátozott felhasználóként

Kérjük meg a felhasználót, hogy lépjen be a beállítandó munkaállomásra a saját nevében, és ha használ titkosított meghajtót, azt csatolja fel. Hordozható munkaállomás esetén mindenképpen követeljük meg a titkosított meghajtó vagy valamilyen jelszó menedzser (middleware) használatát, mert a használt kliensprogramok megjegyzik és visszafejthetően tartalmazzák a felhasználó ownCloud jelszavát, így azzal vissza lehet élni, ha a gépet ellopják, és a kliensprogramok konfigurációs állományai titkosítatlan meghajtón vannak.

Tekintettel arra, hogy a felhasználó ownCloud jelszavát számos helyen meg kell adni, érdemes az induló (random) jelszót itt és most megváltoztattatni a felhasználóval egy általa megjegyezhető jelszóra. Ezután, a felhasználó alapértelmezett böngészőjét használva végezzük el az ownCloud webfelületének beállításait a felhasználó számára. Ennek során (és a továbbiakban is) a jelszót lehetőleg mindig a felhasználó adja meg, azt nekünk nem kell (nem kívánatos) tudnunk.

WebDAV fájlelérés beállítása

NetDrive beállítása

Sajnos a NetDrive a https DAV fájlátvitelnél hibázik ezért jelenleg nem használjuk! Az alábbiak egyelőre figyelmen kívül hagyandóak!

Az asztali parancsikonnal indítsuk el a NetDrive-ot! A tálca testreszabásánál állítsuk be, hogy a tray icon mindig látsszék.

Ha a felhasználónak van titkosított meghajtója, helyezzük át a NetDrive felhasználói beállításait ide! Pl. ha a felhasználó a T: TrueCrypt meghajtót használja, felhasználói profiljában az AppData\Roaming\NetDrive mappa tartalmát mozgassuk át a létrehozott T:\Roaming\NetDrive mappába:

AppData                          T:
       \Roaming                    \Roaming
               \NetDrive  ------->          \NetDrive

majd az áthelyezést kövessük parancssorból létrehozott junction-nel:

rmdir     "%USERPROFILE%\AppData\Roaming\NetDrive"
mklink /j "%USERPROFILE%\AppData\Roaming\NetDrive" "T:\Roaming\NetDrive"

Ezután indítsuk el a NetDrive-ot, aminek változatlanul kell működnie, számára a fenti művelet transzparens.

Cyberduck beállítása

Indítsuk el a Start menüből vagy az asztali parancsikonnal (ha meghagytuk):

Fájlszinkronizálás beállítása

Átnézni, átírni: TODO!

Az asztali parancsikonnal indítsuk el az ownCloud klienst! A tálca testreszabásánál állítsuk be, hogy a tray icon mindig látsszék.

Opcionálisan érdemes lehetővé tenni, hogy a felhasználó a %USERPROFILE%\ownCloud mappában több kiszolgálót (esetleg több szinkronizációs mappát is) kezelhessen. Ehhez:

Ha a felhasználónak van titkosított meghajtója, helyezzük át az ownCloud felhasználói beállításait (csak a beállításokat, a helyi szinkronizációs mappa nélkül) ide! Pl. ha a felhasználó a T: TrueCrypt meghajtót használja, felhasználói profiljában az AppData\Local\ownCloud mappa tartalmát mozgassuk át a létrehozott T:\Local\ownCloud mappába:

AppData                          T:
       \Local                      \Local
             \ownCloud    ------->       \ownCloud

majd az áthelyezést kövessük parancssorból létrehozott junction-nel:

rmdir     "%USERPROFILE%\AppData\Local\ownCloud"
mklink /j "%USERPROFILE%\AppData\Local\ownCloud" "T:\Local\ownCloud"

Ezután indítsuk el a szinkronizáló klienst, aminek változatlanul kell működnie, számára a fenti művelet transzparens.

Naptárak beállítása

A jelen leírásban egyetlen távoli naptárt, az ownCloud-beli saját naptárát állítjuk be a felhasználó számára. További (pl. csoport-) naptárak hasonló lépésekkel állíthatóak be.

Naptár beállítása Thunderbird használata esetén

A naptárak használatához a “hivatalos” Mozilla Lightning kiegészítőt telepítjük.